Başka Bir Teoriye Göre: Ay Nasıl Oluştu?

Yeryüzündeki Eski Magma Okyanusu Patlaması Ay Oluşumuna Neden Olabilir.

Dünya-Ay sistemi, güneş sisteminin benzersiz özelliklerinden biridir. Dünya, bu kadar büyük bir ayı olan tek kayalık gezegendir ve Pluto’nun dışındaki tek gezegen, bileşiminde kendine çok benzer bir ayın olması. Pluto-Charon sistemi Dünya-Ay sisteminden oldukça farklı, ancak gezegenimizi tamamen kendine ait bir kategoride bırakıyor.

Sorun şu ki, Ay’ın ilk kez nasıl oluştuğuna dair hiçbir zaman tatmin edici bir modelimiz olmamıştı. Dev Etki Hipotezi, onlarca yıldır egemen olmuştur. Teori, Dünya kurulduktan kısa bir süre sonra, kabaca Mars büyüklüğünde bir protoplanetin içine çarptığını söylüyor. Çarpma makinesi arasında, Theia (ayın anası, Selene, Yunan efsanesinde) ve Dünya olarak adlandırılan karışık malzeme.

Dünya-Ay sistemi hakkında daha fazla şey öğrendiğimiz gibi, araştırmacılar her ikisinin de her özelliğini açıklamak için bu fikri kullanmakta zorlandılar. Çoğu modelde Ay’ın Theia’dan önemli miktarda malzeme içermesi gerektiğini öne sürdüğü Dünya ve Ay arasındaki yüksek açısal momentum ve neredeyse aynı izotopik oranlar gibi bazı özellikleri çözmek için zor oldu, bu da ilişkimizi açıklamak için dar önkoşullar gerektiriyor bugün gör. Bunun nasıl yapılacağına dair yeni bir teori, Ay’ın Dünya hala kısmen erimiş halde iken Dünya’ya çarpması durumunda çok daha mantıklı olduğunu savunuyor .

Dünya ile Ay arasındaki benzerlikleri açıklamanın zorluklarından biri de, kayanın karıştırılması çok zor olduğu. Sıvılaştırılması çok fazla enerji gerektirir ve sıvılaştırılmış kayanın iki darbe arasında eşit bir şekilde karışmasını sağlamak zordur. Ancak araştırmacılar önerdiği gibi, eğer çarpıcı çarptığında Dünya hala bir magma okyanusa sahipse, bu sorunlardan bazıları çözülmüştür. Sabit sıvı kayaların karıştırılması çok kolaydır ve sistemi dönüştürmek için daha az genel enerji gerekir.

Kaynak: www.extremetech.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir