Hindistan eylül ayında aya inmeye çalışacak

Chandrayaan-2 başarılı olursa, ülke, ay yüzeyine dokunmak için dördüncü olacak.

Hindistan aya geri dönüyor. Ay toprağı üzerinde su moleküllerini ilk keşfeden tarihî araştırma olan Chandrayaan-1’den on yıl sonra , ülke Chandrayaan-2’yi Dünya’nın tek kalıcı doğal uydusuna geri göndermeye hazırlanıyor.

View image on Twitter

Göre Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü bir uzay aracı Vikram adında bir Lander ve Pragyan adında bir rover: (USAK), misyonu üç modülden oluşmaktadır. Başlangıçta nisan ayında başlatılması beklenen görev şimdi 9 Temmuz ile 16 Temmuz arasındaki bir pencerede Dünya’nın yörüngesini bırakacak. Uzay aracı, 6 Eylül’de beklenen ayın inmesiyle Hindistan’ın güneydoğu kıyılarındaki bir ada olan Sriharikota’dan yola çıkacak.

Uzay aracı , ISRO tarafından geliştirilen Geosynchronous Satellite Launch Vehicle Mark III(GSLV Mk III) roketiyle uzaya taşınacak.

hint roket

Bu, birçok gecikme görmüş bir proje olan Chandrayaan-2’nin en son lansman tarihi . Aslen 2013 yılında piyasaya sürülmeyi amaçlayan misyon , bir Rus tarikatından kaynaklanan teknik kaygılarla bir yıl öncesine kadarki en eski engellerini vurdu . 2015 yılına kadar sorunlar sürdüğünde, ISRO anlaşmadan çekilmeye ve kendi topraklarını inşa etmeye karar verdi . Yeni arazi sahibi Vikram, Hindistan uzay programının babası olarak görülen Vikram Sarabhai’nin adını aldı .

Uzay aracı, üçü Praglı rokette (Sanskritçe “Bilgelik” anlamına gelen) üçü ve Vikram’da bulunan 10 roketi taşıyacak. ISRO başkanı Times of India ile röportajdaDr. Kailasavadivoo Sivan , görevin yüzeyde nasıl görüneceğinin bir önizlemesini verdi .

Sivan, “Vikram 6 Eylül’de ay yüzeyine indiğinde, rover Prayan bunun dışına çıkacak ve ay yüzeyinde 300 ila 400 metre (984 fit – 1312 fit) arasında yuvarlanacak,” dedi. “Ay’da 14 Dünya günü geçirecek ve farklı bilimsel deneyler yapacak.”

Sivan’a göre, Pragyan ay yüzeyini analiz edebilecek ve veri ve görüntüleri 15 dakika içinde Dünya’ya geri gönderebilecek.

Ülke, tarihte dördüncü bir uzay aracı olan ve ay üzerine bir uzay aracı çıkarma yarışında bulundu. Şimdiye kadar sadece ABD, eski Sovyetler Birliği ve Çin Halk Cumhuriyeti idi. En son Çin misyonu Chang’e-4 de Ay’ın güney kutbunun yanına indi . Bu yılın başlarında İsrail’in dört numara olma şansı vardı, ancak uzay aracı iniş sırasında birçok başarısızlıkla karşılaştı ve yüzeye düştü .

Sonunda, Hindistan uzay yetkilileri sayısız gecikmenin Chandrayaan-2’nin başarı şansını artıracağına inanıyor. Bu zamanın tamamı göreve yatırım yapmak için harcandı.

Bir ISRO yetkilisi The Hindu’ya “İsrail’in örneğini gördük ve herhangi bir risk almak istemiyoruz” dedi . İsrail’in teknolojik olarak gelişmiş bir ülke olmasına rağmen, görev başarısız oldu. Misyonun başarılı olmasını istiyoruz. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir