Evrenin En Detaylı Görüntüleri

Gökbilimciler evrenin en detaylı resimlerini topladılar.

“Alan büyük. Gerçekten büyük. Ne kadar büyük, büyük ölçüde, zihinsel olarak büyük olduğuna inanmayacaksın. Demek istediğim, kimyager yolunda çok uzun bir yol olduğunu düşünebilirsiniz.

Hubble gökbilimciler gelmiş monte birlikte gözlemlerin yılda birden teleskoplar tarafından toplanan verileri dikilmesiyle hiç kaydedilen evrenin büyük, en eksiksiz bir görüntü.


Görüntü, zaman içinde milyarlarca yıl geriye uzanan 265.000 gökada içermektedir.

Ne kadar uzakta? Ve oraya ne zaman varacağını nereden biliyorsun? 1995’te, gökbilimciler bu bulmacayı ele almak için cesur ve cesur bir deney yapmak için Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanmaya karar verdi. Ardışık 10 gün boyunca Hubble 1 milyon saniye boyunca ufak, görünüşte boş bir gökyüzü parçasına baktı.

Değerli teleskop zamanı kumarının karşılığını verdi. Hubble, daha önce hiç görülmemiş galaksilerin cılız parıltısını yakaladı. Gökadaların çoğu öylesine uzakta ki, ışıklarının bize ulaşması milyarlarca yıl aldı. Bu nedenle görüş, galaksilerin milyarlarca yıl önce göründüğü gibi görülebileceği bir “zaman koridoruna” bakmak gibidir. Hubble astronomi nihai zaman makinesi oldu.

Ortaya çıkan dönüm noktası görüntüsüne Hubble Deep Field adı verilir. O zaman, imge şimdiye kadar yapılmış evrendeki en uzak dikiz olmak için altın madalya kazandı. Çarpıcı başarısı, gökbilimcileri bir dizi Hubble derin saha araştırması yapmaya teşvik etti. Sonraki araştırmalar, astronot servis görevlerinde Hubble’a kurulan yeni kameralar sayesinde, Dünya’dan daha uzak mesafedeki daha fazla galaksiyi ortaya çıkardı. Kameralar teleskopun evrendeki derinliklerine bakmak için gücünü arttırdı.

Bu araştırmalar, gökbilimcilere, büyük patlamanın ardından galaksilerin günümüzde yakınlardaki evrende görülen büyük, görkemli meclisler haline gelmeleri için kendilerini nasıl inşa ettiklerini gösteren büyük bir resim defterine sahipti.

En dikkate değer derin alan araştırmaları arasında, 2003 yılında bulunan Büyük Gözlemevleri Kökenleri Derin Anketi (GOODS); Hubble Ultra Deep Field (HUDF), 2004 yılında; ve 2012’de eXtreme Deep Field (XDF).

Şimdi, gökbilimciler, önceki bu galaksideki “balık avlama gezilerinden” birkaç tanesini bir araya getirerek yeni bir derin alan görüntüsü yayınlıyorlar. Çabaları, evrendeki en büyük, en kapsamlı “galaksilerdeki tarih kitabı” nı üretti. Yaklaşık 7.500 ayrı Hubble pozunun bir birleşimi olan anlık görüntü, 16 yıllık gözlemleri temsil ediyor. İddialı çaba Hubble Legacy Field olarak adlandırılır. Yeni görünüm, HUDF’dakilerin 30 katı kadar galaksiyi içeriyor. Dalga boyu aralığı, zamanla galaksinin bütün özelliklerini yakalayan ultraviyole ışınlarından infrared ışığa kadar uzanır.

Görüntü mozaiği uzak evrenin geniş bir portresini sunar ve kabaca 265.000 galaksiyi içerir. Evrenin büyük patlamada doğumundan sadece 500 milyon yıl sonra 13.3 milyar yıl öncesine kadar uzanıyorlar.

1995 yılında, gökbilimciler Hubble’ı bir milyon saniye boyunca boş bir gökyüzü yamacında “dik dik” yaparak derin evreni görüntülemeye yönelik ilk girişimi yarattılar. Ortaya çıkan görüntü, Hubble Deep Field, bugüne kadar çekilmiş en popüler uzay fotoğraflarından biri oldu. Bu yazı için özellik görüntüsü. Ancak HDF çok küçük bir fotoğraftı. Gökyüzünün yaklaşık 24 milyonda birine odaklandı. Büyük Gözlemevleri Kökenleri Derin Anketi, Hubble Ultra-Derin Alan ve eXtreme Derin Alan da dahil olmak üzere daha sonra yapılan araştırmalar, ek teleskoplarla bu ilk görüntüleme üzerine inşa edildi veya gökyüzünün farklı bir alanını daha ayrıntılı olarak inceledi (orijinal HDF, Ursa Major içindeki boşluk, UDF ve XDF’nin ikisi de Fornax takımyıldızındaki bir uzaya odaklanmıştır).

Astronomlar, önceki gökyüzü araştırmalarında kullanılan verileri birleştirerek Hubble Legacy Field adlı bu en son görüntüyü yarattılar. İşte HubbleSite.org:

Şimdi, gökbilimciler, önceki bu galaksideki “balık avlama gezilerinden” birkaç tanesinin pozlarını bir araya getirerek yeni bir derin alan görüntüsü yayınlıyorlar. Çalışmaları, evrendeki en büyük, en kapsamlı “tarih kitabı” kitabını üretti. Yaklaşık 7.500 ayrı Hubble pozunun bir birleşimi olan anlık görüntü, 16 yıllık gözlemleri temsil ediyor. İddialı çaba Hubble Legacy Field olarak adlandırılır. Yeni görünüm, HUDF’dakilerin 30 katı kadar galaksiyi içeriyor. Dalga boyu aralığı, zamanla galaksinin bütün özelliklerini yakalayan ultraviyole ışınlarından infrared ışığa kadar uzanır.

Görüntü mozaiği uzak evrenin geniş bir portresini sunar ve kabaca 265.000 galaksiyi içerir. Evrenin büyük patlamada doğumundan sadece 500 milyon yıl sonra 13.3 milyar yıl öncesine kadar uzanıyorlar.

Ve burada, daha fazla uzatmadan, yukarıda bahsedilen Hubble Legacy Field:

Aynı görüntüyü video aracılığıyla uzaklaştırınca.

Bu görüntü, tamamen metal fakir yıldızlardan oluşan en eski galaksilerin bebeklik döneminden, daha yeni galaksilere ve yıldız sistemlerine (daha büyük galaksiler genellikle bize daha yakındır ve bu nedenle her iki fiziksel mesafeden daha yakındır) kadar, galaktik oluşum tarihçesi içerir. ve zaman).

“Bu katalogdaki çok sayıda galaksinin bu kadar yüksek çözünürlüklü ölçümleri, geniş bir ekstragalaktik çalışma alanı sağlıyor” diyor katalog lideri araştırmacı, Storrs, Connecticut Üniversitesi’nden Katherine Whitaker. “Sık sık, bu tür anketler galaksi evrimi anlayışımız üzerinde en büyük etkiye sahip olan beklenmedik keşifler sağladı.” Önceleri, Hubble Legacy Field’ı oluşturan tek görüntüler, onları kolaylaştıracak şekilde tutarlı bir şekilde birleştirilmemişti. araştırmacıları kullanmak.

Bunun, James Webb gibi yeni nesil teleskoplara çevrimiçi ve ulaşılabilir olana kadar uzak galaksilerin en büyük, en yüksek çözünürlüklü kullanılabilir görüntüsü olması bekleniyor. Bu görüntüyü oluşturan aynı ekip, uzun dalga boylu kızılötesi ve yüksek enerjili X-ışını gözlemleri gibi görünür olmayan spektrumlarda yakalanan verileri içerecek şekilde çalışmalarını genişletmek umuduyla, onun gibi diğer mozaikleri inşa etmeye de çalışıyor.

Kaynaklar

hubblesite.org

www.extremetech.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir